כתבות ומאמרים » אני והרודסטר שלי
"מדינת היהודים" והספורט המוטורי הישראלי

מאת: דובי מילר

חופש פסח, מתעורר לאט, הגשם מתחיל לטפטף בחוץ, מזכיר שעוד לא לגמרי קיץ והאלפא שלי בחנייה מגרגרת את הטיפות פנימה לאט-לאט מזכירה לי שמזמן לא התייחסתי אליה, היא לוחשת לי שאולי הגיע הזמן לגרד לה קצת בכתף, להוריד את האדמומיות שהצטברה שם.."זה קצת חלודה, אף אחד לא מת מזה ואלפות ישנות לא מתות, הן רק מחכות לעתיד ספורטיבי טוב יותר" אני עונה לה וממשיך "ועתיד כזה לא נראה באופק, לפחות לא כאן בישראל..".

היא מחכה עוד שנייה וממשיכה, לא נותנת לי לשתות קפה בשקט – "שמעתי דווקא שיש התעוררות, הייתה בסופ"ש האחרון אליפות ישראל בדריפט, אלו החבר´ה שנוסעים יותר על הצד מאשר קדימה ושורפים צמיגים.." כן, היה דבר כזה, והחבר´ה האללו אומנים בשליטה ברכב, זו לא סתם להרוס צמיגים..ובכלל זה היה בהונגריה.."
"טוב, תעזבי אותי בשקט עכשיו" אני אומר לה "את בכלל מכונית ראלי-קרוס עם הרבה היסטוריה ועתיד גם עם הרבה, הרבה ערפל.." תני לשתות קפה בשקט.

אבל הכל פה נכון עד עכשיו. תמונת מצב עגומה של הספורט המוטורי הישראלי לקראת פסח 2011. חוק הנהיגה הספורטיבית עבר לו מזמן, התקנות התקדמו וספורט מוטורי אמיתי אין פה ממש. זה לא שאין ספורט מוטורי כי מי שיש לו מעט מצלצלים בכיסיו יכול לעשות את זה, אבל לא פה, בארץ-הקודש אלא בניכר.

שתי דוגמאות בולטות הן אליפות ישראל בדריפט, תחרות נהיגה ברכב או בשליטה ברכב בנהיגה על הצד נערכה בסוף השבוע האחרון בהונגריה, כן דווקא שם. במשך מספר שנים חיים זוג ישראלי – אפרת הופמן ואדם פרנק – בהונגריה ועוסקים בספורט הזה, מתחרים ומדריכים ישראלים שמגיעים אליהם וכל זאת מכיוון שאין אפשרות מסודרת לעשות את זה כרגע כמו שצריך כאן, בישראל.
לפני מספר חודשים קרמה עור וגידים התוכנית לקיים את אליפות ישראל בנהיגת דריפט לשנת 2011 שם אצלם, בהונגריה ואכן נרשמו לתחרות הנחמדה הזו 16 נהגים, שמתאמנים מדי פעם בתחום הזה גם בבתי הספר לנהיגה מתקדמת בישראל או במסגרת מועדוני הרכב אליהם הם משויכים. יוזמה נהדרת ומצערת כאחד. נהדרת כי היא מקרבת עוד יותר את הספורטאים הישראלים לעולם ומצערת שהיא נערכת שם, בהונגריה, במקום במסלול מסודר בישראל או כל מתחם שהיה מאושר לטובת תחרות עממית שכזו. חבל.
דוגמה נוספת היא אליפות מרוצי האופנועים הישראלית שנערכת ב..יוון. כן, לא טעיתם ביוון, במסלול סרס. זו לא השנה הראשונה שאליפות זו נערכת שם והיא לא חד-פעמית אלא נערכת בצורת ליגה. מדי מספר חודשים יוצאת קבוצה גדולה של רוכבים-מתחרים ליוון ובמשך סוף שבוע שלם עורכת מרוצים על מסלול מרוצים "אמיתי" וללא חשש מהמשטרע למשל.
כל-כך מצער וכואב שספורטאים ישראלים, שבסך הכל רוצים לעסוק בספורט שהם אוהבים ומוכנים להשקיע בעבורו הרבה, נאלצים לכתת את רגליהם למקומות זרים. כל-כך עצוב שהספורט הזה שיכול למשוך אליו רבים וטובים, לא מצליח לעשות את זה, בעיקר בגלל בירוקרטיה ומשחקי כדור בין האחראים.
שנות השמונים ותחילת שנות התשעים סימלו תקופת פריחה בספורט המוטורי הישראלי – מרוצי ראלי-קרוס בבאר-שבע אשקלון ועפולה, מרוצי אופנועי מוטו-קרוס, נערכו מספר מרוצי ראלי שארגן "מועדון מרוצי ישראל", היה פה כייף ונורמלי, אתם יודעים מה, לגבי נורמלי לא בטוח...וכמעט הכל נעלם בבת-אחת.
כן, אז מדי פעם קופצת לה כותרת ששייכת למדור המדע הבדיוני בדבר הקמת מסלול מרוצים כזה או אחר, זה טוב בעיקר לכותרות עבור העסקנים בכדי שהשם שלהם יופיע בעיתון, זה לא אמיתי עד שזה יהיה אמיתי. פארק מוטורי ענק אמור להיבנות בדרום, בתי מלון, מסלולים, שעשועים – ראבאק, תנו לנו מסלול קטן ועממי, כזה שיהיה מאיפה להתחיל, אנחנו לא צריכים לטפס לשמיים, לא צריך פה פורמולה-1, זה גדול עלינו ויקר.
אנחנו צריכים פה מסלול "קטן" שיתאים להגדרת ה-NATIONAL של התאחדות הספורט המוטורי הבין-לאומית, מסלול שיקיים תחרויות מקומיות של מכוניות ואופנועים , אימונים והדרכות נהיגה באמצע השבוע וכן, יספק תעסוקה לתושבי האזור שלו, אמנם מעט יחסית אבל גם זה משהו. מסלול שיספק תיירות-פנים וידחוף גם קצת את העסקים הקטנים מסביב ולא רק גזלן שעבר במקרה במקום.
ספורט מוטורי אמיתי בישראל צריך להתחיל מלמטה, ספורט מוטורי עממי. לגייס את ההמונים, לבנות בסיס טוב, קרטינג לצעירים למשל, כאשר הבסיס יהיה יציב מספיק תמיד יהיה אפשר לטפס בסולם לכיוון מעלה.
אנחנו לא אבו-דאבי, בחריין או קאטאר, אין לנו את הכסף מהנפט ואין לנו אגם את הקשרים, למעשה אנחנו לא צריכים אותם ברמה העולמית, בטח לא כרגע. קבוצות פורמולה-1 הרי לא יגיעו להתאמן פה, יש להם מספיק מסלולים בספרד ואם רוצים שם קצת פינוק ויחסי ציבור הם עושים את זה בנסיכויות המפרץ, אלינו הם לא יגיעו, לפחות לא כרגע, במצב הביטחוני הזה, בשביל מה הם צריכים את כאב הראש הזה.
אנחנו צריכים לבנות משהו קטן, רק לנו,מסלול אספלט "לעניים" שיוכלו להתחרות בצורה אמיתית ונכונה, מסלול חול עבור ראלי-ספרינט או ראלי-קרוס, קצת מקפצות לאופנועי המוטוקרוס וגם כמובן רצועה אחת ישרה, אסור לשכוח את החבר´ה מהדראג. לצעירים ולצעירים "ברוחם" ליד המסלול הגדול צריך להקים מסלול קרטינג.
אסור לצפות, לפחות לא בהתחלה שהספורט הזה יביא מיליוני דולרים, הוא לא. גם במדינות גדולות וטובות מאיתנו בספורט מוטורי, דוגמת בריטניה, המצב בספורט קשה. ספורט מוטורי הוא ספורט יקר, תחביב יקר ומה שמחזיק אותו חזק ויציב בבריטניה אלו הם מועדוני הרכב והמסלולים "הקטנים" שמקיימים פעילות שוטפת, כמעט מדי שבוע. כך גם בצרפת וכמעט בכל מדינה נורמאלית באירופה. הבסיס הוא בספורט העממי.
ספורט מוטורי ישראלי לא צריך להיות מדע בדיוני. בשנת 1897 אי-שם בארץ השוקולד קם אדם עם זקן (לא, הוא לא התחיל ללכת..) והקים סטארט-אפ. מרוצי מכוניות לא הופיעו בחלום שלו, בעיקר בגלל שלא הייתה עדיין מכונית, אבל גם נשיא אנס לא הופיע שם ואת זה לצערנו יש לנו כבר...
הוא ראה בדמיונו מדינה מודרנית, מתקדמת, ליברלית. לכל זה כמעט הגענו ואולי לא כמעט. בספורט המוטורי נראה לי לפעמים שנשארנו אי-שם בבאזל, באותה שנה בדיוק, לא יצאנו מהאולם שהוא שכר במיטב כספו, לא הגענו לארץ הישנה-החדשה שלנו, לא קיימנו את ההבטחה עד הסוף כמו שהוא הציע ב"מדינת היהודים" , להיות עם ככל העמים. לא נוכל להיות עם ככל העמים עד שלא יהיה לנו פה ספורט מוטורי אמיתי מוסדר.
טוב, כמעט אלף מילים של תסכול זה יותר מדי, אפילו בשבילי, אני צריך עוד קפה ומהר.

 פורסם במקור ב: אוטו-דידקט, בלוג בעיקר על ספורט מוטורי http://debuzzer.com/miller

עוד באותו נושא...

אודות מועדון הרודסטרים

אודות מועדון הרודסטרים

מועדון הרודסטרים הישראלי הוקם ב-2003 ומיסד את פעילותו כעמותה רשומה בשנת 2008. המועדון מעמיד לנגד עיניו כמטרה את הגברת התודעה המוטורית, טיפוח המודעות לזהירות בדרכים וקידום הספורט המוטורי, בדגש על בעלי וחובבי רכבי רודסטר וקבריולה (רכבים פתוחים)

picture

איך מצטרפים אלינו?

איך מצטרפים אלינו?

מעניין להיות חבר בעמותה? עליך להגיש לוועד העמותה טופס רישום ולצרף דמי הרשמה וחברות כפי שיקבעו מעת לעת על-ידי ועד העמותה. ניתן להירשם לעמותה רק לאחר מפגש אישי עם אחד מחברי הועד, שיעשה בדרך-כלל במהלך המפגש השבועי של המועדון בימי שישי אחה"צ

picture

פעילויות העמותה

פעילויות העמותה

מועדון הרודסטרים מקיים מגוון רחב של פעילויות, אירועים ומפגשים לחברי העמותה. המועדון מקיים מפגש חברים שבועי בימי שישי בצהריים, מארגן טיולים עונתיים והרצאות העשרה, מרכז הסדרי הנחות מיוחדים לחברים וכן מנהל ליגה מוטורית בה משתתפים חברי המועדון

picture